Aktuality - Červené barety

Přejít na obsah

_________________________________________________________________________________


Návštěva u Štefana Borovského


Vážení kamarádi, výsadkáři a veteráni,

Dnes jsme zaskočili jak se říká na kus řeči do Domova SENIORŮ za naším kamarádem, výsadkovým veteránem z KVV Prostějov, bývalým příslušníkem 22. výsadkové brigády, za kolegou ve zbrani pplk. v.v. Štefanem BOROVSKÝM, kterému všichni říkáme Pišto. V příštím roce oslaví Pišta dne 24.5.2017 své 89 narozeniny. Jak by řekl klasik ...... požehnaný to věk. Pišta na tom není úplně zdravotně nejlépe, ale jsme přesvědčeni o tom, že každá, byť ta sebekratší návštěva u něj, mu nalévá optimismus do žil a je za to upřímně rád. I my jsme se o tom dnes přesvědčili a já slíbil Pištovi, že jej zase brzy navštívím a donesu dvě Plzně, které spolu vypijeme. Pišta je taktéž bývalým účastníkem cvičení VLTAVA 1966 a ze zdravotních důvodů se nemohl námi organizovaného setkání po 50 letech v Prostějově zúčastnit a tak jsme mu chtěli i v tento předvánoční čas udělat radost a pamětní odznak na stuze jsme mu u příležitosti návštěvy předali osobně. Udělalo mu to velikou radost, poreferovali jsme mu kdo tam byl a nebyl a bylo vidět jak ho to zaujalo a jak pookřál. Přejeme Pištovi hodně zdraví a jak říkáme my vojenští parašutisté MODRÉ NEBE NAD HLAVOU. Pišta se s námi na závěr naší návštěvy vyfotil a zapózoval s medailí VLTAVA 1966. I když nebyl Pišta na focení 100% připraven ....... nebyl učesán :-), i tak pro Vás foto zveřejníme. Pokud by chtěl někdo Pištu navštívit .... podáme bližší informace osobně.

_________________________________________________________________________________


U  Korbačků již po třetí


Vážení přátelé, kamarádi,

dnes 29.11.2016 jsme navštívili plk. v.v. Viliama Korbačku a jeho rodinu v Brně. Návštěvy se taktéž zúčastnil i plk. v.v. Ing. Jindřich Starý senior, který se osobně zná s plk. Viliamem Korbačkou ze služby ještě v tehdejší ČSLA. Pan Viliam K. oslavil v tomto měsíci, respektive dne 25.11 své 94. narozeniny. Není na tom úplně zdravotně nejlépe, ale udělal si na nás čas a věřte, že to bylo opět emotivní setkání a bylo si po roce o čem popovídat a my pevně doufáme, že toto naše krátké zastavení v Brně nabilo panu plukovníkovi jeho vojenské baterky a s tímto pocitem jsme od něj i odjížděli. Jak je naším zvykem, přivezli jsme oslavenci dort a předali mu i malý odznáček, který se dotýká připravovaného 70. výročí vzniku výsadkových vojsk, které se bude slavit v roce 2017. Setkání se účastnila i dcera pana Korbačky Eva, která pro nás s maminkou přichystala občerstvení. Jsou velice pohostinní. Pan Viliam je srdcem parašutista, ačkoliv po jeho zranění v bojích na Slovensku ve SNP byl od parašutistů přeložen ke spojovacímu vojsku, na červený baret a výsadkáře nikdy nezanevřel. V tomto roce oslavili s paní Marií Korbačkovou 70 let soužití ve svazku manželském. Gratulujeme !!!!! Přikládáme pro Vás pár fotografií, které zachycují tuto naši návštěvu u Korbačků v Brně.

_________________________________________________________________________________


Návštěva u Boženy Ivanové


Vážení kamarádi, sympatizanti a vyznavači vojenské historie,

d
nes jsme po delší době opět navštívili naši velikou kamarádku a pro nás srdcovou záležitost, paní Boženku Ivanovou. Vypravili jsme se do České Třebové na návštěvu za Boženkou, poslední žijící příslušnicí 2. československé samostatné paradesantní brigády v SSSR. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že v paradesantní brigádě, ačkoliv měla přes 2000 osob - vojáků, sloužilo pouze 29 žen. Seznam pro Vás přikládáme do obrazové dokumentace. Něco malého jsme Božence přivezli a náš spolek ČERVENÉ BARETY, jsme se rozhodli Božence udělit pamětní odznak na stuze 4. ročníku pochodu po stopách 22. výsadkové brigády, který tentokrát nesl jméno po čtvrtém veliteli vú 8280 s působnost v Prostějově. Ačkoliv Boženka nepochodovala, dostala od nás odznak ve VIP provedení, ve staro bronzové úpravě. Věříme pevně tomu, že kdyby ji to věk dovolil, byla by na Hamrech s námi. Tento dárek ji udělal velikou radost a to i proto, že se s plk. Jindřichem Starým sen. osobně poznala a seznámila při křtu odznaku 2. čspdb v SSSR v posádce Prostějov v roce 2014 a jak se říká, padli si vzájemně do oka .... jako lidé. Příští rok bude mít Boženka 90 let a my budeme chtít být u toho. Posuďte sami, že Boženka vypadá perfektně a zde platí pravidlo, že ženy s věkem zrají jako víno ...... škoda že se to nedá říci o nás :-(

_________________________________________________________________________________


5. sběratelská burza za námi


Přátelé, kamarádi,
tak máme za sebou již páté sběratelské setkání všech oborů činnosti. Tentokrát jsme zvolili jiné místo a to společenský dům (bývalé KaSC). Místo vyhovovalo více prodejcům. I umístění vedle tržnice bylo dobrým řešením. Věříme, že v této aktivitě budeme pokračovat i v budoucnu. Musí se to dostat pod kůži co nejvíce lidem, že v Prostějově budou burzy na jaře i na podzim. Každopádně dobrá atmosféra a přátelská setkání nechyběly a o tom to také je.

článek od Furtovníku najdete ZDE.


_________________________________________________________________________________


Odhalení pamětní desky ve Stráži pod Ralskem


Přátelé, kamarádi, kolegové,
v pátek 14.10.  odjela  z Prostějova do Stráže pod Ralskem v brzkých ranních hodinách sedmi členná výprava zástupců KVV Prostějov a našeho spolku Červené barety, aby se zúčastnila slavnostního odhalení pamětní desky v místě, kde právě v roce 1947 vznikalo výsadkové vojsko. Pamětní deska byla vyrobena na památku počátků výsadkového vojska z let 1947
1952. Zároveň zde byla věnována vzpomínka i na kurz specialistů státu Izrael v roce 1948. Jak Klub výsadkových veteránů Prostějov, tak náš spolek Červené barety přispěly menší finanční částkou na výrobu této pamětní desky. Akce se zúčastnili a kytice k památníku položili i velvyslanec státu Izrael v ČR jeho excelence Gary Koren a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Velký osobní podíl na tom, že pamětní deska vznikla, má Miroslav Macák z KVVV Liberec. Po slavnostním aktu jsme navštívili místní muzeum, kde je jedna místnost věnována právě vzniku a historii výsadkového vojska.

_________________________________________________________________________________


VIDEOREPORTÁŽ A FOTOGALERIE ZE SETKÁNÍ VLTAVA 1966


Na Prostějovském informačním kanále můžete vidět reportáž ze vzpomínkového setkání VLTAVA 1966. Reportáž začíná na 11:55 minutě a končí na 14:48 minutě. Jen Miloši Opluštilovi ubrali 5 let. Měl 89 let.
http://www.zzip.cz/?loadsec=pik&loadfile=643
Přikládáme odkazy, kde si můžete prohlédnout a případně i stáhnout fotografie ze setkání.
od fotografky Nikoly Kočařové - zde

_________________________________________________________________________________


Vzpomínkové setkání účastníků největšího nasazení výsadkářů
v novodobých dějinách po 50 letech


V pátek 23. září si připomněla necelá stovka výsadkových veteránů událost, která v jejich srdcích a vzpomínkách přetrvává dodnes. Přesně před padesáti lety proběhlo v září roku 1966 na území Československa spojenecké cvičení čtyř armád Varšavské smlouvy s názvem VLTAVA 1966.
Na tomto cvičení bylo zasazeno 1 635 československých výsadkářů. Pro tento úkol byli vyčleněni příslušníci tehdejší 22. výsadkové brigády Prostějov, 7. výsadkového pluku zvláštního určení Holešov a dokonce byly povolány i zálohy.
Náš spolek uspořádal v prostorách přednáškového sálu Národního domu v Prostějově vzpomínkové setkání, aby si s přímými účastníky cvičení připomněli tuto událost.
Hned při příchodu se museli veteráni podepsat do připravené listiny účastníků setkání, která skončí v muzeu "Výsadkáři 8280" v Mladé Boleslavi. Každý pak prošel malou očistou, jak jinak než malým panáčkem rumu - mlékem výsadkářů. Přijelo celkem necelých 90 veteránů z klubů vojenských výsadkářů České a Slovenské republiky. Slovenskou delegaci vedl jejich prezident plk. v.v. Ing. JozefˇTuček, CSc.
Začátek setkání zahájili výsadkáři výsadkovou hymnou
„Duní stroje vzduchem“. Minutou ticha za zvuků večerky uctili památku a vzdali čest všem výsadkářům, kteří se dnešního setkání nedožili.
Pro účastníky této vzpomínkové akce byly vyrobeny pamětní odznaky na stuze, které byly vydány spolkem Červené barety. Mají připomínat 50. výročí největšího nasazení výsadkářů v ČSLA. Tyto odznaky jim byly po slavnostním křtu předány. Křest prováděl Jindřich Starý sen., který v té době v hodnosti kapitána vysazoval výsadkáře na letišti Bechyně z letounů IL-14.
Jeden z veteránů
Petr Čejka přítomné seznámil s historickými fakty spojenými s nasazením výsadkářů a podrobně popsal chod událostí tehdejšího cvičení včetně osobních vzpomínek a příběhů.
Nejstaršímu účastníkovi setkání bylo 89 let , přijel až z Tábora a byl jím plk. v.v. Miloš Opluštil.
Po slavnostním obědu měli možnost výsadkoví veteráni shlédnout dobový dokumentární film natočený ČAF o cvičení VLTAVA 1966 a fotografie, které jim připomněli dávné vzpomínky na mládí s červeným baretem na hlavě. Do svých domovů odjížděli s oživenými vzpomínkami a příjemnými pocity.


_________________________________________________________________________________


Historické fotografie z cvičení Vltava 1966


   Chtěli bychom tímto poděkovat všem, kteří nám zaslal fotografie z vlastních archívů z cvičení Vltava 1966. Největší podíl na fotogalerii má pplk. v.v. Petr Čejka, plk. v.v. Jindřich Starý a další. Nasajte i vy na chvíli atmosféru této vélké výsadkové události.

_________________________________________________________________________________


SBĚRATELSKÁ BURZA


Přátelé, kamarádi, sběratelé, nadšenci starých věcí,
dovolujeme si Vás opět pozvat na sběratelskou burzu všech oborů činnosti, kterou tentokrát pořádáme v prostorách Společenského domu v Prostějově v přízemí. Termín konání burzy bude 29.10. od 7,00 do 12,00 hod. Reagovali jsme tak na podněty vystavovatelů, kteří nebyly schopni vynést své předměty do Národního domu do 1. patra. Jarní burza se nekonala, nic méně jsme se rozhodly pro obyvatele Prostějovska, ale i dalekého okolí uspořádat burzu ještě jednou. Sami jsme si vědomi, že musí být zájem jak ze strany vystavovatelů, tak i návštěvníků. Pokud by tento zájem nebyl, bude to poslední pokus o to udržet tento druh činnosti v Prostějově. Byla by to sice škoda ukončit náš záměr, ale musí být oboustranný zájem. Těšíme se na setkání s vámi. Kontaktujte nás.


_________________________________________________________________________________


OPERACE ĎUMBIER 2016


Kamarádi, sympatizanti a všichni vy, co ctíte tradice a historii, kterou psali naši vojáci, kteří bojovali ve druhé světové válce proti okupantům. V pátek 9.9. jsme se rozjeli na pozvání SLOVENSKÉHO KLUBU 1. PRIESKUMNÉHO PRÁPORU do Nízkých Tater, abychom s našimi slovenskými kamarády vystoupali na počest příslušníků 2. československé samostatné paradesantní brigády v SSSR na nejvyšší vrchol Nízkých Tater ....... Ďumbier. V této oblasti působila 2. čspdb a v obci Krpáčovo byl umístněn štáb této jednotky společně s velícím plukovníkem Přikrylem. Je zde spoustu památníčků připomínajících hrdinný boj vojáků a partyzánů. Výstup jsme započali v ČERTOVICI a postupovali směrem na Štefánikovu chatu. Odtud na Ďumbier a následně zpět. Nejnáročnější úsek byl po žluté do Mýta pod Ďumbierom, kde jsme měli naši základnu.
U jednoho z pomníčku jsme si s našimi slovenskými kamarády, Palem a Mirou vyměnili pamětní odznaky na počest naší bezchybné a perfektní spolupráce mezi našimi spolky. Atmosféra byla perfektní, zájem o pěší turistiku je na Slovensku veliký a Slováci jsou prostě perfektní lidé a kamarádi. Přinášíme pro Vás pár fotografií z naší jak jsme ji pojmenovali ......OPERACE ĎUMBIER - 2016. Jinak Jindra plnil speciální úkol a nabral hlínu společně s pár kamínky přímo z pod kříže na Ďumbieru pro našeho kamaráda Toma Mišlana z "Muzea Výsadkáři 8280" Mladá Boleslav. Na závěr naší expedice jsme navštívili památník parašutistů v Krpáčově a uctili jejich památku s nasazeným červeným baretem ..... Jak jinak, sluší se to.  

Na tuto akci jsme pozvali jednoho našeho vyznamného partnera, který pozvání přijal a výstup si užil stejně, jako my. Za jeho osobní účast mu velmi děkujeme. V horách se projevil jako opravdový přítel, kamarád a jako bývalý příslušník VÚ 8280 Prostějov úkol splnil Výtečně, .... jak jinak.

_________________________________________________________________________________


Soutěž průzkumných hlídek


V týdnu od 22.8. do 25.8. probíhala ve VVP Libavá soutež průzkumných hlídek, kterou pořádal 102. pzpr. Náš spolek ČERVENÉ BARETY byl partnerem této soutěže. Zúčastnili jsme se i závěrečného vyhlášení. Přední tři místa obsadily družstva ze 102. pzpr a my jim rovněž gratulujeme ke skvělému výkonu. Upřímně se skláníme nad výkony všech soutěžících družstev. Tento ročník byl velice náročný a soutěžící během soutěže překonali vzdálenost 130 a více km. Pro nás jsou vítězy z morálního hlediska všichni zúčastnění a máme před nimi velký respekt. Přikládáme pár fotografií z akce. Více se dozvíte o soutěži na těchto stránkách, kde je i bohatá fotogalerie zachycující atmosféru a průběh celé soutěže.:
https://www.facebook.com/pruzkumnehlidky2016/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

http://www.102pzpr.cz/rok-2016.html

http://www.102pzpr.cz/ph_2016_porubeh.html

 

_________________________________________________________________________________


Předání šeku


Kamarádi, sympatizanti a především účastníci 4. ročníku pochodu po stopách 22. výsadkové brigády. Tak jako tomu bylo i u tří předešlých ročníků našeho pochodu, tak jsme se minulý týden ve středu setkali na půdě vojenského útvaru 8280 s jejím velitelem plk. gšt. Ing. Davidem Frantou, M.S., a předsedou Nadačního fondu 601. skupiny speciálních sil generála Moravce s Ing. Vladimírem Ganzarem. S místopředsedou našeho spolku kolegou Michalem jsme předali do rukou velitele 601.skss darovací šek na činnost Nadačního fondu se symbolickou částkou 22 000 českých korun. 22 000 korun, jako byla 22. výsadková brigáda a později i 22. výsadkový pluk ZU. Jsme rádi že i takovým způsobem můžeme vyjádřit vojákům 601. skss generála Moravce naši podporu a uznání.

 

_________________________________________________________________________________


Partyzánský pochod 2016


V sobotu 27.8. se zúčastníme dalšího partyzánského pochodu, který pořádá Československá  obec legionářská jednota plk. J. Švece - Horácko. Společně s organizátory jsme iniciovali výrobu odznaku k partyzánskému pochodu. Operace Calcium. Pro účastníky pochodu bude prodáván za výhodnější cenu 160 Kč. Dále bude možno si na pochodu zakoupit i starší odznaky které byly vyrobeny pro partyzánské pochody v minulosti, a to odznak Jermak za cenu 100 Kč a odznak Mnich za cenu 125 Kč. K dispozici budou i další odbojové odznaky za velmi výhodné ceny. Těšíme se na Vás.

odznak JERMAK
odznak MNICH

 odznak CALCIUM

_________________________________________________________________________________


Soutěž průzkumných hlídek


Stejně jako v minulosti jsme i letos partnery soutěže průzkumných hlídek, prestižní vojenské soutěže s dlouholetou tradicí.
www.102.pzpr.cz
https://www.facebook.com/102pzpr/
https://www.facebook.com/pruzkumnehlidky2016/?fref=ts


_________________________________________________________________________________


Rekapitulace 4. ročníku pochodu


Přátelé, kamarádi, kolegové, pochodníci,


máme za sebou 4. ročník pochodu „Po stopách 22. výsadkové brigády“, který nesl název po čtvrtém veliteli VÚ 8280 s působností v Prostějově pplk. Jindřichu Starém, sr. Chtěli bychom Vám všem, kteří jste se zúčastnili pochodu poděkovat za Vaši účast. Přišlo Vás více jak 750 a to je velice slušné číslo, zejména když se v tu dobu konaly dvě další veliké akce. Chtěli bychom poděkovat i všem našim partnerům a sponzorům, především pak 601. skupině speciálních sil a Statutárnímu městu Prostějov za finanční, materiální či jinou pomoc. Bez jejich pomoci bychom nemohli mít ten standard, který máme. V letošním roce jsme zaregistrovali spoustu nových pochodníků. Věříme, že se jim na našem pochodu líbilo. Děkujeme i za konstruktivní kritiku a ohlasy. Na pátý ročník chystáme spoustu novinek a pro věrné pochodníky, kteří půjdou již po páté i malý benefit.
Přikládáme pro ty, kteří nejsou na našich facebookových stránkách odkazy na fotografie pořízené během naší akce naší fotografkou Nikolou Kočařovou. Pro ilustraci dávám několik fotografií, které dokreslují skvělou atmosféru.
https://www.zonerama.com/nk-foto/Album/1749957?secret=VuB64Gmbjn84RFPcQt17sJ007
https://www.zonerama.com/nk-foto/Album/1751429?secret=n09iea88gKP241N48ea7r6gk8
https://www.zonerama.com/nk-foto/Album/1754181?secret=nRWNSA95O53r7ry4AVW2PP61j

Nejsme si jisti, zda víte o existenci našich facebookových stránkách, kde je skupina vytvořená přímo pro naše pochodníky a sympatizanty. Odkaz zde: https://www.facebook.com/groups/205865849554501/?fref=ts_________________________________________________________________________________

5. sběratelské setkání - blešák


Vážení kamarádi a sběratelé,

víte, že jsme se snažili vrátit do podvědomí Prostějovanů, ale i ostatních pořádání SBĚRATELSKÝCH SETKÁNÍ, které pořádáme. V tomto roce byl stanoven termín jarního setkání sběratelů na 3.4. 2016. Vzhledem k velmi nízkému zájmu vystavovatelů, musíme toto naše 5. sběratelské setkání zrušit. Prosím sdílejte tuto informaci ať se dostane k co nejvíce Vašim přátelům, kteří se na toto setkání třeba chystají. Děkujeme za sdílení a snad se uvidíme na podzim, při podzimním sběratelském setkání.


_________________________________________________________________________________

Pohřeb plk. v.v. Jana VELÍKA


Přátelé, kamarádi,

včera 23.3. jsme se naposledy rozloučili s plk. v.v. Janem Velíkem. Zúčastnili jsme se jeho pohřbu, který se konal v jeho bydlišti ve Svratce v kostele sv. Jana Křtitele. Musíme konstatoval, že poslední rozloučení s Janem Velíkem bylo velice důstojné, s vojenskými a státními poctami. Přál si umřít jako voják a tak ho na poslední cestě provázeli vojáci Hradní stráže a čestné salvy. Byl to člověk skromný a čestný. Jeho rodina může být na něj právem hrdá. Jsme rádi, že jsme měli tu čest a možnost jej poznat osobně. Nikdy na něj nezapomeneme. Čest jeho památce.


_________________________________________________________________________________

Vernisáž výstavy „Vznik a historie výsadkového vojska“


Přátelé, kamarádi,

v úterý 22. března v 14.30 hodin se ve vestibulu budovy Univerzity obrany, Kounicova 44 uskuteční slavnostní vernisáž výstavy představující historii výsadkového vojska. Jeho tradice má kořeny v hrdinských činech našich parašutistů za 2. světové války, které dále rozvíjely následující generace výsadkářů a průzkumníků. Je to tradice, která patří k tomu nejzajímavějšímu, čím se naše armáda může v novodobé historii pochlubit. Jste na tuto výstavu všichni zváni. Expozice bude veřejnosti přístupná do 29. dubna 2016 v pracovní dny od 8 do 18 hodin. Vstup volný.

Pozvánka je zde.


_________________________________________________________________________________

Výroční členská schůze KVV Bratislava - Bernolákovo 2016


Kamarádi, sympatizanti a výsadkový veteráni,

v
yužili jsme pozvání Oblastního klubu vojenských výsadkářů SR v Bratislavě a v sobotu 5.3.2016 jsme se vydali na výroční členskou schůzi (VČS), do Bernolákova. Zahájení bylo tradičně v 15:00 hodin opět ve spoločenské místnosti Spojenej strednej školy (bývalá Stredná poľnohospodárska škola J.Gagarina). Na VČS byli přítomni zástupci 17 klubů jak ze Slovenska tak i České republiky. Tak jako tomu bylo i minulý rok, zhodnotil Bratislavský klub vojenských výsadkářů svoji činnost za rok 2015 a velice kladně hodnotil spolupráci se všemi kluby. V programu VČS bylo i okénko na zdravice hostů a odměnění za práci. V rámci našeho vystoupení jsme udělili všem zúčastněným klubům za jejich práci a rozvoj novodobých výsadkových tradic PO na stuze, který jsme v závěru minulého roku křtili v posádce Prostějov. V závěru rokovania, jak říkají naši kolegové ze Slovenska byl i čas na zavzpomínání na dobu minulou, ale našel se zde i prostor na objasnění nových projektů, sportovních setkání, které jsou před námi v tomto roce. Opravdu zde bylo spoustu osobností z výsadkového života a některé tyto kamarády a kolegy můžete identifikovat na přiložených fotografiích. Fotografie pořídil náš kamarád, člen KVV Prostějov Jarda Kovář.

_________________________________________________________________________________

71 let od seskoku zpravodajské skupiny STAS


   
V sobotu dne 20.2.2016, tedy přesně na den, kdy před 71. lety seskočila do tohoto prostoru tříčlenná zpravodajská skupina STAS, jsme společně s výsadkovými veterány z Jindřichova Hradce a se zástupci prostějovského KVV (kol. Františkem Chudým a kol. Jindřichem Starým, sr.) setkali u pomníčku tří parašutistů. Skupinu STAS tvořili Štefan Bandur, Emil Šimko a poslední z trojice, dodnes žijící plk. Jan Velík, který v tomto roce oslaví 95. narozeniny. Vzpomínkové setkání uspořádala obec Heřmaneč v čele s jejím panem starostou a jak jinak než s klubem výsadkových veteránů z Jindřichova Hradce v čele se svým předsedou Petrem Čejkou. Přítomní byli taktéž i místní občané a vyznavači vojenské historie, kteří si tuto událost přišli společně s námi připomenout. Počasí nám vyšlo perfektně a celé vzpomínkové setkání se neslo v přátelském duchu. Náš spolek Červené Barety, jako výraz poděkování udělil obci Heřmaneč pamětní odznak na stuze, který jsme v minulém roce vydali k 70. výročí ukončení druhé světové války. Ve svém velice krátkém vystoupení jsem poděkoval obci za to, že si s hrdostí připomíná historii a událost, která se zde udála před 71 lety. Podotkl jsem, že země, která se nepřipomíná svoji historii a naváží si svých hrdinů, tak jako by tato země nebyla. Ne všude to tak je a zde to bylo perfektní. V závěru vystoupil náš kolega, výsadkový veterán - historik Václav Kameník, který nám připomněl celou anabázi zpravodajské skupiny Stas. Pro mne to byli a jsou hrdinové, kteří v oné pohnuté době, v relativně mladém věku seskočili se zbraní v ruce do pro ně, neznámého prostoru, v noci a nevěděli zda na ně nečeká nepřítel, zda je někdo neudá a zda splní stanovený úkol. Jsem rád, že jsem u této vzpomínkové akce v tomto roce byl, a mohl se zde setkat se spoustou starších kamarádů, výsadkářů a taktéž s představiteli obce a ostatními. Na závěr pro nás připravila obec malé symbolické občerstvení. Nemělo to prostě chybu.

Návrat na obsah